Регламент обласної ради шостого скликання
ЗАТВЕРДЖЕНО рішення обласної ради від 22.12.2010 № 2/2.
Внесено зміни згідно з рішеннями:
від 03.03.2011 №3/38,
від 13.05.2011 №4/31,
від 27.12.2012 №8/21,
від 12.03.2012 № 10/90
РОЗДІЛ І. Загальні положення
Стаття 1.1. Волинська обласна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст області, та відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наділяється власними повноваженнями, у межах яких діє самостійно.
Стаття 1.2. Порядок діяльності обласної ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", «Про службу в органах місцевого самоврядування», іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом.
Стаття 1.3. Загальний склад обласної ради визначається радою відповідно до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" і становить 80 рівних у своїх правах депутатів.
Стаття 1.4. Обласна рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Стаття 1.5. Рішення обласної ради, прийняті у межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території області органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 1.6. Регламент Волинської обласної ради (далі - Регламент) є документом, обов'язковим для виконання обласною радою, який встановлює порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови, першого заступника, заступника голови обласної ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 1.7. Регламент обласної ради затверджується обласною радою не пізніше як на другій сесії ради. Зміни та доповнення до Регламенту вносяться на пленарному засіданні обласної ради.
Стаття 1.8. Сесії обласної ради проводяться, як правило, у сесійній залі обласної ради, облаштованій державною та обласною символікою (герб, прапор тощо). В окремих випадках можливе проведення виїзних засідань сесії ради. Вони відкриваються та закриваються виконанням Державного Гімну України. Сесії ради проводяться відкрито та гласно, широко висвітлюються місцевими засобами масової інформації, а рішення нормативно-правового характеру та про обласний бюджет публікуються у газеті "Волинь-нова" або в іншому друкованому засобі масової інформації. Проекти рішень обласної ради, висновки та рекомендації постійних комісій обласної ради та прийняті обласною радою рішення доводяться до відома громадськості шляхом розміщення їх на офіційному веб-сайті Волинської обласної ради. На сесії обласної ради запрошуються народні депутати України від Волині, керівництво обласної державної адміністрації, а при необхідності - депутати інших місцевих рад, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, трудових колективів різних форм власності, територіальних громад, політичних партій і засобів масової інформації з правом дорадчого голосу.
Запрошення для участі у роботі сесії здійснює голова обласної ради. Голова обласної ради має право запрошувати у робочу президію сесійного засідання ради голову обласної державної адміністрації. Постійні комісії ради мають право вносити пропозиції щодо запрошених на сесію. Запрошеним надаються місця в окремому секторі сесійної зали.
Запрошені на сесію не повинні висловлювати свого ставлення до виступів аплодисментами, вигуками та іншими діями.
Депутатам обласної ради надається пріоритет у виступах перед запрошеними на сесію.
Стаття 1.9. Акредитація представників засобів масової інформації здійснюється шляхом реєстрації на підставі офіційного подання керівника засобу масової інформації до обласної ради або рекомендації професійного об'єднання журналістів.
Допуск акредитованих журналістів та технічних працівників до сесійної зали відбувається на підставі видання їм виконавчим апаратом обласної ради запрошень.
Акредитація журналіста або технічного працівника засобу масової інформації може бути припинена за рішенням сесії обласної ради у випадку перевищення журналістом своїх прав і невиконання обов'язків, передбачених діючим законодавством України. Письмове повідомлення із зазначенням підстав припинення акредитації одночасно видається журналісту і надсилається до засобу масової інформації, в якому він працює.
Журналіст, технічний працівник, редакція засобу масової інформації, який вони представляють, можуть оскаржити це рішення в судовому порядку.
РОЗДІЛ II. Сесії обласної ради
ГЛАВА 1. Порядок скликання сесії обласної ради
Стаття 2.1.1. Обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних та інших комісій ради.
Стаття 2.1.2. Першу сесію новообраної обласної ради скликає обласна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (не менше двох третин депутатів від загального складу ради). Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту ради.
Наступні сесії обласної ради скликаються головою обласної ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
У разі немотивованої відмови голови обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається головою обласної ради у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) якщо голова обласної ради без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме: за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу обласної ради або голови обласної державної адміністрації.
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (голова обласної ради або у разі неможливості його скликати сесію ради перший заступник, заступник голови обласної ради), у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу обласної ради або голови обласної місцевої державної адміністрації, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Сесію обласної ради відкриває і веде голова обласної ради, а в разі його відсутності - відповідно перший заступник, заступник голови обласної ради. У разі скликання сесії депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Стаття 2.1.3. На сесії обласної ради можуть розглядатись і вирішуватись питання, віднесені до її відання Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами. На першій сесії обирається голова обласної ради.
У сесійній залі обласної ради можуть проводитися сесійні слухання з актуальних питань життя області не рідше одного разу у квартал. На ці слухання запрошується широка громадськість. За наслідками слухань приймаються рішення ради.
Стаття 2.1.4. Розпорядження голови обласної ради про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Глава 2. Підготовка пропозицій щодо питань порядку денного та проектів рішень ради
Стаття 2.2.1. Пропозиції щодо питань на розгляд обласної ради можуть вноситися головою, постійними комісіями, депутатськими групами і фракціями, депутатами ради, головою обласної державної адміністрації, загальними зборами громадян не пізніш як за 25 робочих днів до початку проведення сесії, а матеріали, що вносяться на розгляд постійних комісій, не пізніш як за 5 днів до їх засідання.
Стаття 2.2.2. Порядок підготовки і розгляду питань визначається обласною радою. Всі подані пропозиції з питань, що вносяться на розгляд ради, які відповідають чинному законодавству України, включаються до проекту порядку денного сесії обласної ради і ці питання доводяться до відома населення, передаються на розгляд постійним комісіям, повідомляються депутатам. Порядок денний і проект рішення з питань порядку денного узгоджується колегією обласної ради.
Пропозиції щодо включення в порядок денний проекту рішення, яке є регуляторним актом відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", обов’язково повинні пройти процедуру їх внесення, передбачену чинним законодавством України та главою 3 цього Регламенту.
Обласна рада приймає рішення з питань порядку денного сесії.
У разі, якщо під час затвердження порядку денного чергової (позачергової) сесії ради питання було зняте з розгляду більшістю депутатів від загального складу ради, проект рішення з цього питання знімається з офіційного веб-сайту Волинської обласної ради відділом інформаційного забезпечення діяльності ради після завершення роботи пленарного засідання сесії обласної ради. Суб’єкти, передбачені у пункті 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», мають право повторно внести пропозицію щодо включення до проекту порядку денного наступної або однієї з наступних сесій обласної ради того чи іншого питання з додержанням вимог статей 2.2.1 – 2.2.3 Регламенту обласної ради шостого скликання. Ця норма поширюється також на ті проекти рішень, які були не підтримані радою шляхом голосування під час розгляду їх по суті.
Стаття 2.2.3. Пропозиції щодо внесення питань до порядку денного сесії подаються з супровідним листом і проектом рішення в електронному та друкованому форматі не пізніш як за 25 робочих днів до відкриття чергової сесії, а у виняткових випадках, передбачених статтею 2.1.4 Регламенту - за три дні до відкриття сесії.
До проектів рішень повинні бути додані такі документи:
- клопотання керівника установи, організації, який вносить питання на розгляд сесії;
- аналітична довідка за підписом керівника структурного підрозділу облдержадміністрації, заступника голови облдержадміністрації, структурного підрозділу виконавчого апарату обласної ради, а також за підписом керівника іншого органу виконавчої влади, який не є структурним підрозділом облдержадміністрації.
При розгляді питань порядку денного сесії, а також по внесених депутатами обласної ради пропозиціях, головуючий може надавати протокольне доручення, підтримане більшістю депутатів від загального складу ради, постійним комісіям обласної ради, керівникам структурних підрозділів виконавчого апарату обласної ради, а також обласній державній адміністрації в межах повноважень, делегованих обласною радою облдержадміністрації відповідно до статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Протокольне доручення оформляється як витяг з протоколу відповідної сесії ради, надсилається виконавцям супровідним листом та реєструється у загальному відділі виконавчого апарату обласної ради.
Стаття 2.2.4. Питання, що вносяться на розгляд обласної ради, готують постійні комісії, депутати, виконавчий апарат ради, спеціально створені комісії, обласна державна адміністрація, її відділи, управління, інші органи виконавчої влади, зацікавлені обласні підприємства, установи та організації різних форм власності.
Проекти рішень обласної ради і пропозиції до них попередньо розглядаються головою, постійними комісіями, колегією обласної ради.
При виробленні рішень беруться до уваги лише письмові пропозиції, що надійшли голові, постійним комісіям ради і були ними враховані або відхилені з тих чи інших причин.
Стаття 2.2.5. Проекти рішень, інші документи і матеріали з питань, що вносяться на розгляд чергової сесії ради, доводяться до відома депутатів не пізніш як за 5 днів до відкриття сесії, а у виняткових випадках - у разі скликання позачергової сесії обласної ради – не пізніш як за 1 день до відкриття позачергової сесії обласної ради. Матеріали з питання, що вноситься на розгляд сесії ради, об’єм яких становить 50 та більше аркушів, доводяться до відома депутатів в електронному вигляді.
Забороняється подавати на розгляд депутатів проекти документів та матеріали, в яких не зазначені прізвища і телефони їх авторів.
Депутат з питань, що плануються до розгляду на сесії, має право поширити через виконавчий апарат ради документ обсягом до 5 друкарських аркушів.
Стаття 2.2.6. З метою вивчення і врахування громадської думки при підготовці проектів рішень ради з питань, що стосуються всього населення області, голова або відповідні постійні комісії ради звертаються до громадськості через обласні газету, телебачення і радіо з проханням надати свої пропозиції та зауваження з цього питання.
З найважливіших питань життя області за пропозицією територіальних громад рада приймає рішення щодо проведення консультативного опитування та референдуму.
Глава 3. Порядок підготовки та розгляду обласною радою проектів регуляторних актів
Стаття 2.3.1. Обласна рада затверджує річний план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів (далі - план), який повинен містити визначення видів та назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.
Пропозиції щодо формування плану подаються обласній раді до 1 грудня поточного року.
План на наступний календарний рік затверджується на останній сесії обласної ради поточного року.
Затверджений план, а також зміни до нього, оприлюднюються шляхом опублікування в друкованому засобі масової інформації, співзасновником якого є обласна рада (газета «Волинь-нова»), та шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційному сайті обласної ради в мережі Інтернет не пізніше як у 10-денний строк після його затвердження.
Якщо обласна рада готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого плану, то відповідні зміни до плану повинні бути внесені не пізніше 10-ти робочих днів з дня початку підготовки проекту або з дня внесення його на розгляд до обласної ради, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.
Планування діяльності обласної ради з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в рамках підготовки та затвердження плану роботи та Регламенту обласної ради.
Стаття 2.3.2. До кожного проекту регуляторного акта розробником додається аналіз регуляторного впливу.
У разі внесення на розгляд сесії обласної ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу постійна комісія обласної ради з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (далі - відповідальна постійна комісія) приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, які внесли цей проект.
Стаття 2.3.3. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованому засобі масової інформації, співзасновником якого є обласна рада (газета «Волинь-нова»), та шляхом розміщення на офіційному веб-сайті обласної ради. Зміст повідомлення про оприлюднення проекту повинен відповідати вимогам, визначеним статтею 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Стаття 2.3.4. Кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики та вимогам щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.
Відповідальна постійна комісія забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта у термін не більше 15-ти робочих днів з дня подання проекту.
Висновки відповідальної постійної комісії передаються для вивчення до постійної комісії (профільної), до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акта в обласній раді (за винятком випадків, коли відповідальна постійна комісія є головною постійною комісією по розгляду питання).
При представленні на пленарному засіданні сесії ради проекту регуляторного акта голова відповідальної постійної комісії доповідає висновки цієї комісії про відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики та вимогам щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.
Стаття 2.3.5. Обласна рада забезпечує виконання заходів з відстеження результативності прийнятих регуляторних актів, готує звіт про відстеження результативності цих регуляторних актів та не пізніше як у 10-денний строк з дня підписання цього звіту оприлюднює його у друкованих засобах масової інформації, співзасновником (засновником) яких є обласна рада, або шляхом розміщення на офіційному веб-сайті обласної ради.
Стаття 2.3.6. Обласна рада заслуховує щорічний звіт голови ради про здійснення державної регуляторної політики виконавчим апаратом обласної ради.
Глава 4. Порядок проведення сесії обласної ради
Стаття 2.4.1. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
У разі відсутності встановленої кількості депутатів за розпорядженням голови ради проведення сесії переноситься на інший час. При цьому вживаються необхідні заходи щодо забезпечення кворуму депутатів.
Стаття 2.4.2. Питання про тривалість роботи сесії визначається радою. Ранкові сесійні засідання обласної ради, як правило, проводяться з 10 до 13 години з перервою на 20 хвилин, вечірні - з 14 до 19 години з однією перервою на 20 хвилин.
На початку кожного робочого дня сесії відводиться час для оголошення депутатських запитань і депутатських запитів в межах 30 хвилин.
Наприкінці кожного робочого дня сесії 30 хвилин виділяється для обговорення питання "Різне". При необхідності по питаннях "Різне" приймаються рішення ради.
У разі необхідності обласна рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Стаття 2.4.3. Сесію відкриває і веде державною мовою голова обласної ради, а у разі його відсутності – відповідно перший заступник, заступник голови обласної ради.
Доповіді, співдоповіді, інформації, виступи та заяви виголошуються державною мовою.
У випадку, передбаченому частиною восьмою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, який входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів обласної ради, або голова постійної комісії, з ініціативи якої скликана сесія.
Обласна рада для ведення протоколу сесії обирає секретаріат сесії, для підготовки і редагування рішень ради в разі необхідності - редакційну комісію з числа депутатів ради.
Стаття 2.4.4. Головуючий на сесії надає слово для доповідей і виступів, вносить на голосування проекти рішень, оголошує списки осіб, які записалися до виступу через електронну систему голосування та інші матеріали, що надійшли на розгляд сесії обласної ради.
Стаття 2.4.5. Під час сесій головуючий забезпечує порядок у залі засідань, створює рівні можливості депутатам в обговоренні питань. Він не має права втручатися у виступи депутатів та коментувати їх.
Головуючий може позбавити виступаючого слова у випадках, коли він виступає не з питання, що обговорюється, або порушує норми депутатської етики. Якщо депутату попередньо робилося з цього приводу зауваження головуючим, то останній вправі позбавити його слова на період обговорення цього питання.
Головуючий має право брати участь у виступах в обговоренні питань на загальних засадах. На час свого виступу він доручає виконання обов'язків головуючого заступникові голови ради.
Головуючий оголошує перерву до 10 хвилин на вимогу голови фракції або уповноваженого представника депутатських фракцій (груп) у Волинській обласній раді. Така перерва оголошується не більше одного разу з кожного питання порядку денного упродовж пленарного засідання.
Стаття 2.4.6. Виступи депутатів виголошуються, як правило, через мікрофони, встановлені на робочих місцях депутатів, а за бажанням депутата з трибуни та біля встановлених у залі мікрофонів. З дозволу головуючого допускаються окремі репліки з місць.
Депутат, якому надано слово для виступу, повинен перед цим чітко назвати своє прізвище, політичну партію, депутатську фракцію, групу, яку він представляє, округ, по якому балотувався депутат обласної ради.
Для доповідей на сесії обласної ради надається до 20 хвилин, для співдоповідей - до 7 хвилин, для оголошення депутатських запитів, депутатських запитань – до 3 хвилин. Для виступу в дебатах по доповідях і співдоповідях, а також для заключного слова надається до 5 хвилин, для повторних виступів, виступів по кандидатурах службових осіб та керівників органів ради, при постатейному обговоренні проектів рішень, з порядку ведення засідань, мотивів голосування, заяв, запитань, пропозицій, повідомлень та довідок - до 3 хвилин.
Головуючий може в необхідних випадках за згодою обласної ради шляхом голосування продовжити час для виступу. При обговоренні того чи іншого питання депутат має право брати слово не більше двох разів.
Депутат вправі у будь-який час попросити слова по процедурі ведення сесії.
Стаття 2.4.7. Дебати припиняються за рішенням ради, яке приймається більшістю від загальної кількості депутатів, присутніх на засіданні. Перед припиненням дебатів головуючий інформує депутатів про кількість записаних до виступу і число тих, хто виступив.
Після припинення дебатів доповідачі, співдоповідачі та представники депутатських груп та фракцій мають право виступити із заключним словом.
Глава 5. Дисципліна та етика на пленарних засіданнях
Стаття 2.5.1. На засіданні обласної ради промовець не повинен вживати образливі висловлювання та непристойні й лайливі слова, закликати до незаконних дій. Головуючий на засіданні має право попередити промовця про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припинити його виступ.
Якщо промовець перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова шляхом виключення мікрофону. Та частина виступу промовця, яка виголошена після позбавлення його слова, не включається до стенограми засідання.
Промовець може виступати лише з дозволу головуючого на засіданні.
Стаття 2.5.2. Під час засідання обласної ради депутати не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
Головуючий на засіданні продовжує час для виступу промовця на термін, на який його виступ було перервано, якщо це не пов'язано із застосуванням до промовця заходів впливу, передбачених цим Регламентом.
Стаття 2.5.3. Якщо депутат своєю поведінкою заважає проведенню засідання обласної ради, головуючий на засіданні попереджає його персонально і закликає до порядку.
Стаття 2.5.4. У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий може оголосити перерву або закрити засідання.
Глава 6. Обов'язки і права депутатів під час проведення сесій обласної ради
Стаття 2.6.1. На час сесії, засідань постійних та інших комісій ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених Законом випадках, депутат обласної ради звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок обласного бюджету.
Депутат зобов'язаний бути присутнім на кожній сесії, засіданні постійної та інших комісій ради і брати активну участь в їх роботі. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата в установленому законом порядку.
Депутат обласної ради має право ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на сесіях обласної ради, а також на засіданнях постійних та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Стаття 2.6.2. Депутату обласної ради забезпечується можливість активної участі в роботі сесії ради.
Він має право брати участь у дебатах, вносити в усній чи письмовій формі пропозиції, зауваження і поправки по суті обговорюваних на сесії питань, пропозицій тощо, персонального складу утворюваних обласною радою органів та кандидатур службових осіб, які обираються або призначаються обласною радою, ставити запитання, давати довідки, а також користується правами, визначеними статтею 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законодавчими актами України.
Кожна пропозиція депутата про внесення змін чи доповнень з питань, затверджених у порядку денному, та до проектів рішень по них повинна бути проголосована, якщо депутат наполягає на проведенні такого голосування. У разі необхідності, з метою запобігання прийняття пропозицій, що можуть суперечити чинному законодавству, головуючий може звернутися до керівника юридичного підрозділу виконавчого апарату обласної ради чи представників прокуратури області, галузевого управління облдержадміністрації, присутніх на сесії з проханням дати правову оцінку тій чи іншій пропозиції, внесеній депутатом.
Глава 7. Порядок застосування програмно-технічного комплексу системи електронного голосування у Волинській обласній раді та проведення голосування на сесії обласної ради
Стаття 2.7.1. Призначення програмно-технічного комплексу системи електронного голосування (далі – ПТК), його основні завдання і функції
1. ПТК – це комплекс спеціального обладнання і програмного забезпечення, що дозволяє автоматизувати процес проведення сесій ради.
2. Основною метою ПТК є забезпечення швидкості та об'єктивності при виконанні та обліку процедурних дій депутатів – учасників сесії ради.
3. ПТК призначене для вирішення таких завдань:
3.1. Скорочення і запобігання процедурних витрат часу при підготовці і проведенні сесій ради, а також при оформленні їх протоколів.
3.2. Автоматизація контролю за дотриманням регламентних норм.
3.3. Об'єктивна реєстрація всіх процедурних подій і оформлення підсумкових матеріалів сесій.
3.4. Формування комп'ютерної бази даних для створення архівних записів регламентованого права доступу до матеріалів сесій.
4. ПТК виконує такі основні функції при проведенні підрахунків голосів і визначенні результатів:
1.1. Реєстрація депутатів на сесії ради.
1.2. Запис депутатів на виступ.
1.3. Автоматизація підрахунку голосів і визначення результатів голосування з відображенням даної інформації на екрані комп'ютера, пультах депутатів та, за наявності, на спеціальному екрані в залі засідань.
4.4. Накопичення та оперативна видача довідкової і статистичної інформації про хід сесії.
4.5. Формування і друк списків поіменного голосування, протоколу та інших сесійних документів.
Стаття 2.7.2. Основні вимоги до ПТК.
1. ПТК повинно забезпечити:
1.1. Оперативну реєстрацію та ідентифікацію депутатів ради.
1.2. Проведення поіменного голосування.
1.3. Проведення відкритого голосування.
1.4. Занесення у списки виступаючих і відмови від виступу.
1.5. Відображення на екрані комп'ютера поточного часу і дати, порядку денного, інформації для голосування, результатів реєстрації депутатів і голосування, інформації про наявність кворуму, таймера виступаючого, кількості осіб, що виступили і записалися до виступу, прізвища, імені, по батькові виступаючого та його даних.
1.6. Виведення та табло пультів депутатів повідомлень розміром до 80 символів у ручному та автоматичному (плановому) режимі.
1.7. Організацію індивідуального опитування депутата з комп'ютера секретаріату з можливістю вибору з двох-трьох варіантів.
1.8. Оперативну обробку і виведення на принтер списків депутатів.
1.9. Збереження всіх результатів роботи у реальному масштабі часу.
1.10. Проведення автономного тесту пульта депутата.
1.11. Проведення автоматичної діагностики зв'язку комп'ютера секретаріату з пультами депутатів.
1.12. Тестування логічної цілісності і несуперечності системи баз даних.
1.13. Створення архівів результатів роботи сесій та можливість їх перегляду з комп'ютера секретаріату.
2. Пульт повинен забезпечувати:
2.1. Перевірку наявності персональних електронних карток депутатів (далі – картки депутата).
2.2. Відключення (підключення) робочих функцій пульта при відсутності (наявності) картки депутата або резервної картки депутата.
2.3. Проведення голосування (опитування): пересилання на комп'ютер секретаріату коду останньої натиснутої клавіші по закінченні часу голосування (опитування).
3. Пристрій підготовки карток депутатів повинен забезпечувати запис на них унікального номера депутата.
4. Спеціальне програмне забезпечення пультів у виді прошивань постійного запам'ятовуючого пристрою в складі кожного пульта депутата повинно забезпечувати:
4.1. Реєстрацію депутатів на сесії, відстеження наявності карток депутатів в пультах у реальному часі ходу сесії.
4.2. Прийом (передачу) команд і даних від комп'ютера секретаріату.
4.3. Обробку і виконання прийнятих команд і даних.
4.4. Можливість здійснювати функції голосування за допомогою резервних карток депутата.
5. Програмне забезпечення комп'ютера секретаріату повинно забезпечувати:
5.1. Повну відповідність Регламенту проведення сесій ради.
5.2. Підготовку до проведення сесій: внесення порядку денного, проектів рішень, дати сесії тощо.
5.3. Ведення бази даних депутатів: внесення даних у список депутатів, перевірка на реєстрацію карток депутатів.
5.4. Неприйняття до реєстрації картки депутата, яка офіційно вважалася загубленою або зіпсованою. Повідомлення оператора про виявлення такої картки під час реєстрації з зазначенням номера пульта та даних про картку.
5.5. Проведення засідань: фіксацію початку і закінчення виступів доповідачів, співдоповідачів і виступаючих по кожному пункту порядку денного, проведення і фіксацію результатів голосування.
5.6. Ведення журналу реєстрації всіх подій, що відбуваються в ПТК.
5.7. Формування протоколів сесії.
5.8. Формування звітів по базі даних депутатів.
5.9. Діагностику стану локальної мережі, що поєднує ПК головуючого та пульти депутатів з комп'ютером секретаріату.
5.10. Регламентацію доступу користувачів до бази даних сесій.
5.11. Друк в разі необхідності бюлетенів для таємного голосування згідно з встановленим зразком.
6. Програмне забезпечення комп'ютера головуючого повинно забезпечувати:
6.1. Відображення всієї необхідної інформації на моніторі комп'ютера головуючого по ходу сесії: порядок денний, інформацію з поточного питання порядку денного, список депутатів тощо.
6.2. Посилка повідомлень на пульти депутатів.
6.3. Відображення результатів голосування.
6.4. Формування звітів по базі даних депутатів.
7. Програмне забезпечення пристрою підготовки карток депутатів повинно забезпечувати:
7.1. Регламентацію доступу на виконання читання і запис карток депутатів.
7.2. Перевірку стану апаратної частини.
7.3. Перевірку цілісності таблиці, діючих індивідуальних номерів депутатів за структурою і контрольними сумами.
7.4. Зчитування коду встановленої картки депутата і звірення його з таблицею діючих індивідуальних номерів депутатів.
7.5. Введення інформації про депутата, формування і запис коду та контрольної суми на встановлену картку депутата з одночасним відновленням таблиці діючих індивідуальних номерів депутатів.
7.6. Занесення в базу даних карток інформацій про їх втрату – цю функцію виконує програма запису та облік карток.
Стаття 2.7.3. Організація функціонування і обслуговування ПТК
1.1. Для ідентифікації депутатів у ході засідання використовуються картки депутата, що містять унікальний індивідуальний код депутата, який розпізнається ПТК.
1.2. Картки депутата видаються на час депутатських повноважень депутата обласної ради відповідного скликання.
1.3. Депутат зобов'язаний забезпечити належне зберігання і використання картки депутата на весь строк його депутатських повноважень.
1.4. При втраті або пошкодженні картки депутата депутат повинен повідомити про це голову ради письмовою заявою, після чого в базу даних ця картка заноситься як втрачена. Нова картка видається за письмовою заявою депутата та після відшкодування витрат за її виготовлення.
1.5. При втраті картки депутата або відсутності її під час пленарного засідання депутату за його письмовою заявою на ім'я голови ради на період сесії видається резервна картка депутата.
1.6. Резервна картка депутата видається депутату відділом з питань організаційного забезпечення діяльності ради під розпис. Після закінчення сесії резервна картка повертається депутатом.
1.7. Збереження резервних карток депутата забезпечує керуючий справами – начальник відділу з питань організаційного забезпечення діяльності ради, а у разі видачі її депутату для роботи на сесії ради – депутат ради, що її отримує.
2. Підготовка ПТК до проведення сесії.
2.1. Підготовку ПТК до проведення сесії виконує працівник відділу з питань організаційного забезпечення діяльності ради, відповідальний за технічне обслуговування системи, кандидатура якого погоджена головою ради.
2.2. Оператор комп'ютера секретаріату в ході підготовки до сесії вносить в порядок денний сесії доповідачів, співдоповідачів, перевіряє цілісність і несуперечність бази даних депутатів.
3. Проведення сесій за допомогою ПТК.
3.1. Виконання основних функцій ПТК під час проведення сесій ради здійснює оператор комп'ютерного секретаріату.
3.2. Оператор комп'ютера секретаріату за допомогою відповідних функцій програмного забезпечення проводить реєстрацію депутатів, вносить зміни до порядку денного, фіксує запис на виступ по поточних питаннях порядку денного, контролює список виступаючих і регламент виступів; виконує фіксацію початку і закінчення виступів доповідачів, співдоповідачів і виступаючих по кожному пункту порядку денного, фіксує пропозиції депутатів до проектів рішень, що потребують подальшого голосування по них; проводить і фіксує результати голосувань, відслідковує наявність карток депутатів у пультах депутатів у реальному часу ходу сесії, виконує формування протоколів сесії та звітів по базі даних депутатів.
3.3. Головуючий за допомогою відповідних функцій програмного забезпечення отримує всю необхідну інформацію на моніторі комп'ютера головуючого: порядок денний, інформацію з поточного питання денного, список депутатів та ін.; контролює списки тих, хто записався на виступ з поточних питань порядку денного; посилає повідомлення на пульти депутатів негайно чи в запланований час; формує та отримує на екрані монітора чи на принтер інформацію про хід сесії.
4. Реєстрація депутатів ради.
4.1. Депутати ради реєструються за допомогою карток депутата шляхом встановлення її відповідним чином у спеціальний зчитувач на пульті депутата, а у випадку неможливості зареєструватися за допомогою ПТК – працівниками по роботі з депутатами та постійними комісіями в спеціальній відомості реєстрації.
5. Голосування за допомогою ПТК.
5.1. ПТК дозволяє приймати рішення ради на її засідання відкритим та поіменним голосування.
5.2. При голосуванні по кожному питанню депутат ради має один голос (1 картку). Голосування полягає у виборі варіанта відповіді на пульті депутата: "за", "проти" "утримався".
5.3. Перед початком голосування головуючий повідомляє про кількість пропозицій, що ставлять на голосування, уточнює їх формулювання і послідовність, у якій вони ставляться на голосування, нагадує, якою більшістю голосів може бути прийняте рішення.
5.4. Під час голосування на табло пульта в депутата виводиться інформація про номер або назву питання порядку денного, що голосується, або прізвище депутата, пропозиція якого голосується. У разі поіменного голосування на табло виводиться інформація про те, що питання голосується поіменно.
5.5. Після оголошення головою про початок голосування перервати процес голосування неможливо.
5.6. По закінченні підрахунку голосів ПТК автоматично визначає: число депутатів, що брали участь у голосуванні (згідно з зареєстрованими в базі даних депутатів); кількість голосів "за", "проти", "утримався", а також тих, що не голосували; прийняття чи неприйняття рішення за результатами голосування.
5.7. Головуючий повідомляє, яке рішення прийняте "за" чи "проти". Інформація про результати голосування відображається на табло пультів депутатів і, за наявності, на екрані, встановленому в залі засідань.
5.8. Голоси депутатів, що були відсутні під час голосування, не враховуються після закінчення часу, відведеного для голосування.
5.9. Якщо після визначення результатів голосування від депутатів надходить заява про невірогідність його волевиявлення, зафіксованого електронною системою, оператор комп'ютерного секретаріату разом з фахівцем з технічного обслуговування за участю даного депутата перевіряє справність роботи його пульта.
5.10. В разі фіксації збою і неточностей в роботі пульта депутата та визнання вирішальності даного голосу у прийнятті рішення раді вноситься пропозиція про проведення повторного голосування.
5.11. При проведенні відкритого голосування формується інформація з результатами голосування у стандартному режимі "за", "проти", "утримався", "не голосували" без списку депутатів.
5.12. У випадку поіменного голосування формується список депутатів, що голосували "за", "проти", "утримався", "не голосували", що також відображається на моніторах комп'ютерів секретаріату та головуючого.
6. Отримання звітів, іншої інформації та збереження даних.
6.1. ПТК дозволяє протягом сесії чи після її закінчення отримувати роздруковану інформацію про хід сесії.
6.2. Доступ до ПТК для безперешкодного отримання інформації, вказаної в п. 6.1 цього Положення, мають голова обласної ради, голови фракцій та депутатських груп. Для всіх інших осіб доступ до інформації в ПТК може бути дозволений спеціальним рішенням ради.
Вся інформація зберігається на жорсткому диску комп'ютера секретаріату. Копії зберігаються також на електронних носіях (магнітних або оптичних) у відділі з питань організаційного забезпечення діяльності ради.
6.3. Фонограма пленарного засідання ради записується системою електронного голосування та зберігається у виконавчому апараті ради протягом всього терміну повноважень ради.
Стаття 2.7.4. Порядок голосування
1. Після виступів, обговорень та запитань головуючий переходить до голосування.
2. Рішення ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності:
- проект рішення ставиться на голосування за основу;
- після цього ставляться на голосування, у порядку надходження, усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту;
- проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахування змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу ради.
3. Головуючому може ставити рішення на голосування в цілому без його попереднього голосування за основу якщо ніхто з депутатів не наполягає на проведенні голосування за основу. .
4. У випадку, якщо рада прийняла рішення за основу головуючий пропонує розглянути пропозиції та доповнення до тексту проекту рішення. Можливе прийняття рішення ради спочатку по пунктах, розділах, а потім – в цілому.
5. Усі пропозиції, поправки та доповнення ставляться на голосування окремо. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що надійшли у письмовому вигляді і не були відкликані. Тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається депутат, що ініціював внесення тексту. Якщо окрема думка депутата містить пропозиції щодо обговорюваного питання, головуючий на засіданні оголошує ці пропозиції і ставить їх також на голосування.
6. Перед голосуванням кількох пропозицій або поправок, які виключають одна одну, головуючий на засіданні послідовно оголошує їх зміст і, якщо немає зауважень до їх змісту, проводить голосування щодо кожної поправки чи пропозиції окремо.
7. Після голосування всіх пропозицій та поправок проект рішення голосується в цілому.
8. Після голосування по всіх пропозиціях та поправках, у випадку виникнення необхідності, рада може прийняти рішення про направлення проекту рішення разом із ухваленими поправками на доопрацювання у відповідну постійну комісію (комісії).
9. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
10. Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його повні результати і прийняте рішення.
11. У разі порушення головуючим процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
12. Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
Стаття 2.7.5. Для проведення таємного голосування і визначення його результатів обласна рада відкритим голосуванням обирає з числа депутатів ради лічильну комісію. Кількість членів лічильної комісії визначається обласною радою.
До лічильної комісії не можуть входити депутати, кандидатури яких висунуті до складу керівництва органів, що обираються.
Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника голови і секретаря комісії.
Рішення лічильної комісії про результати таємного або поіменного голосування приймається більшістю голосів членів комісії.
Стаття 2.7.6. Бюлетені для таємного голосування виготовляються лічильною комісією за допомогою ПТК.
До бюлетеня для таємного голосування по виборах службових осіб або до складу органів, що обираються обласною радою, включаються всі висунуті кандидатури. У бюлетені в алфавітному порядку зазначаються прізвища, ім'я та по батькові кожного кандидата.
Список кандидатур передається до лічильної комісії головуючим на засіданні.
Стаття 2.7.7. Час і місце проведення голосування, а також порядок організації голосування встановлюється лічильною комісією і доводиться нею до відома всіх депутатів.
Лічильна комісія перед початком голосування:
- організовує виготовлення бюлетенів для таємного голосування;
- перевіряє наявність кабін для таємного голосування;
- опечатує скриньки для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного додержання таємності голосування.
Стаття 2.7.8. Бюлетені для таємного голосування видаються депутату членами лічильної комісії за списком після пред'явлення посвідчення депутата обласної ради.
У списку депутатів про видачу бюлетенів для таємного голосування робиться відмітка і ставиться особистий підпис депутата.
Бюлетень для таємного голосування заповнюється депутатом в кабіні для таємного голосування. У бюлетені для таємного голосування депутат робить позначку «плюс» (+) або іншу, що засвідчує волевиявлення депутата, у квадраті навпроти прізвища кандидата (кандидатів), за якого (яких) він голосує. У разі, якщо депутат не підтримує кандидата (кандидатів) він робить відповідну позначку навпроти слів «Не підтримую кандидата (кандидатів)».
Стаття 2.7.9. Після закінчення голосування лічильна комісія розкриває скриньку для таємного голосування і підраховує голоси. Присутність сторонніх осіб при цьому не допускається.
Недійсними вважаються бюлетені, у яких депутат залишив без позначки усі квадрати, а також невстановленого зразка.
Обраною службовою особою вважається кандидат, який одержав більшість голосів депутатів від загального складу ради.
Обраними до складу органу, що обирається обласною радою, вважаються кандидати, які одержали більшість голосів депутатів від загального складу ради.
У випадку, коли кількість обраних осіб у складі органу, який обирається, виявиться меншою від встановленого для цього органу кількісного складу, то за рішенням обласної ради проводяться повторні вибори по обранню кандидатів, яких не вистачає до формування органу.
Якщо в результаті голосування окремі кандидати набрали однакову кількість голосів і це не дозволяє встановити обраного, то за рішенням обласної ради по цих кандидатах проводиться повторне голосування.
Стаття 2.7.10. Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписується усіма членами комісії. Результати голосування оформляються рішенням обласної ради, яке оголошується та підписується головою обласної ради (при обранні голови обласної ради на першій організаційній сесії – членами тимчасової президії, які почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради).
При обранні службових осіб або органів, які обираються обласною радою, лічильна комісія доповідає обласній раді результати голосування по кожній кандидатурі окремо.
Стаття 2.7.11. Таємне голосування проводиться обов'язково у випадках:
- обрання та звільнення голови, першого заступника, заступника голови обласної ради;
- прийняття рішення про недовіру голові обласної державної адміністрації;
- внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови обласної державної адміністрації.
Стаття 2.7.12. На сесії ради проводиться поіменне голосування за пропозицією будь-кого з депутатів, підтриманою не менш як 1/3 депутатів обласної ради, присутніх на засіданні.
Стаття 2.7.13. Результати відкритого голосування роздруковуються працівниками виконавчого апарату обласної ради, які відповідають за комп’ютерне забезпечення діяльності ради, і після закінчення пленарних засідань сесії обласної ради шостого скликання передаються в загальний відділ для зберігання разом з протоколом сесійних засідань.
Дані про відкрите голосування депутатів через електронну систему при прийнятті рішень на пленарних засіданнях сесій обласної ради шостого скликання зберігаються в електронному вигляді і надаються виконавчим апаратом обласної ради на вимогу депутата обласної ради з роздрукуванням результатів персонального голосування кожного депутата не пізніше, ніж протягом години з моменту відповідного звернення.
Результати відкритого голосування депутатів обласної ради через електронну систему при прийнятті рішень обласної ради роздруковуються працівниками виконавчого апарату ради і на вимогу голови фракції та керівника депутатської групи надаються негайно.
Глава 8. Протокол та рішення обласної ради
Стаття 2.8.1. Засідання обласної ради протоколюється. Ведення протоколу засідання ради здійснює виконавчий апарат обласної ради.
Стаття 2.8.2. Рішення обласної ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради після попереднього обговорення.
У тому випадку, якщо проект рішення не набрав більшості голосів депутатів від загального складу ради, повторне голосування проводиться у разі підтримання пропозиції про повернення до голосування з відповідного питання більшістю депутатів від загального складу ради.
Вирішення процедурних питань, тобто таких, що не потребують прийняття рішень обласної ради, здійснюється простою більшістю голосів депутатів, присутніх на пленарному засіданні.
Рішення на сесії може прийматись на основі загальної згоди. Воно вважається прийнятим, якщо жоден депутат не наполягає на проведенні голосування.
Стаття 2.8.3. Протокол та прийняті на сесії обласної ради рішення не пізніш як у 10-денний строк повинні бути підписані головою обласної ради, при його відсутності – відповідно першим заступником, заступником голови ради, а у випадках, передбачених частинами сьомою та дев'ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Стилістичне редагування рішень проводиться з урахуванням зауважень і пропозицій депутатів головою обласної ради, а при його відсутності – першим заступником, заступником голови ради.
Винні у втручання в текст рішення ради, що суттєво змінило значення або зміст усього рішення чи одного з його пунктів, притягуються до дисциплінарної відповідальності - аж до звільнення з займаної посади.
Обласна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, котрі є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території області органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають в області. Рішення обласної ради не повинні суперечити Конституції або законам України та міжнародним правовим нормам.
Обласна рада повноважна прийняти рішення про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження обласної ради та її органів.
РОЗДІЛ III. Депутатські групи та фракції
Стаття 3.1. Депутати обласної ради відповідно до статей 25, 26 та 27 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» можуть об'єднуватись у групи та фракції. Депутат має право входити до складу однієї фракції та однієї групи.
Стаття 3.2. Депутатські групи можуть бути утворені в будь-який час протягом строку повноважень ради шостого скликання за рішенням зборів депутатів обласної ради, які виявили бажання увійти до її складу.
Депутатська група в обласній раді складається не менш як із п'яти депутатів.
Депутати обласної ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу.
Депутатська група реєструється обласною радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи і депутатів, які уповноважені представляти групу. Реєстрація депутатської групи проводиться шляхом прийняття протокольного рішення на пленарному засіданні обласної ради, на яке було внесено подання особи, яка очолює депутатську групу.
В разі вступу або виходу зі складу депутатської групи, яка зареєстрована в установленому законом порядку, депутат обласної ради подає письмову заяву на ім'я головуючого на пленарному засіданні.
Депутатська група приймає рішення самостійно простою більшістю голосів від загального складу депутатської групи.
Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень обласної ради.
Діяльність депутатської групи припиняється:
-у разі вибуття окремих депутатів обласної ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж передбачено Регламентом обласної ради;
- після закінчення строку, на який депутати обласної ради об'єдналися в депутатську групу, або строку повноважень обласної ради.
Діяльність депутатської групи припиняється також у разі прийняття рішення про реорганізацію чи розпуск депутатської групи, яке подається головуючому та оголошується ним на пленарному засіданні ради.
Обласна рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп, координує їх роботу і може заслуховувати повідомлення про їх діяльність.
Стаття 3.3. Депутатські фракції.
Депутати обласної ради можуть об'єднуватися у депутатські фракції. Депутатські фракції формуються на партійній основі. Депутатська фракція приймає рішення самостійно простою більшістю голосів від загального складу депутатської фракції.
Порядок вступу до фракції та виходу з неї визначається самою фракцією. Депутат обласної ради може входити до складу лише однієї фракції. Рішення про об'єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів обласної ради головуючим на пленарному засіданні ради.
Депутатська фракція реєструється обласною радою за поданням особи, яка очолює депутатську фракцію, до якого додається:
1) підписане депутатами цієї фракції письмове повідомлення про утворення депутатської фракції із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності її членів та депутатів, які уповноважені представляти фракцію;
2) протокол зборів депутатів обласної ради, на яких було прийняте рішення про створення депутатської фракції;
3) рішення про обрання голови депутатської фракції та уповноважених представників, яке приймається простою більшістю голосів від загального складу депутатської фракції.
Реєстрація депутатської фракції проводиться шляхом прийняття протокольного рішення на пленарному засіданні обласної ради, на яке було внесено подання особи, яка очолює депутатську фракцію.
Діяльність депутатської фракції припиняється:
- у разі прийняття рішення самою фракцією простою більшістю голосів від загального складу фракції про реорганізацію чи розпуск депутатської фракції;
- після закінчення строку, на який депутати об'єдналися в депутатську фракцію, або строку повноважень обласної ради.
Депутат обласної ради в разі вступу або виходу зі складу депутатської фракції, яка зареєстрована в установленому законом порядку, подає письмову заяву на ім'я головуючого на пленарному засіданні обласної ради.
Організація діяльності депутатських фракцій покладається на голову обласної ради та голову фракції.
Стаття 3.4. Депутатські групи, фракції мають право:
- на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради;
- попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;
- на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
- здійснювати інші права, передбачені законами України.
РОЗДІЛ IV. Депутатський запит і депутатське запитання
Стаття 4.1. Депутатський запит — це підтримана на пленарному засіданні простою більшістю депутатів від загального складу ради вимога депутата до посадових осіб ради і її органів, керівників підприємств, установ й організацій незалежно від форм власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, також до голови обласної державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.
Стаття 4.2. Депутатське запитання — це засіб одержання депутатом обласної ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошене на сесії ради або дано депутату обласної ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
Стаття 4.3. Порядок розгляду депутатського запиту:
- депутатський запит може бути внесений депутатом обласної ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради;
- депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні ради;
- обласна рада може зобов'язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення по запиту депутата обласної ради;
- орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов'язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього обласній раді і депутату. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто в установлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити обласну раду та депутата обласної ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради.
- депутат обласної ради має право давати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/4 присутніх на сесії обласної ради депутатів.
Посадових осіб, до яких звернуто запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит обласною радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні обласної ради.
За результатами розгляду відповіді на депутатський запит обласна рада приймає відповідне рішення.
Стаття 4.4. Депутатська група чи фракція, з ініціативи якої розглядається питання, має право після припинення дебатів ставити питання про виступ свого представника, після чого йому надається слово.
За рішенням групи чи фракції депутатів обласної ради секретаріат сесії розповсюджує серед депутатів ради матеріали, підготовлені від групи чи фракції, як офіційний документ сесії обласної ради.
Стаття 4.5. Рішенням ради виконані депутатські запити знімаються з контролю або продовжуються терміни їх виконання.
До рішення ради додається повна інформація щодо розгляду запитів депутатів обласної ради.
РОЗДІЛ V. Обрання та звільнення голови, першого заступника,
заступника голови обласної ради, утворення
та обрання постійних комісій ради, інших органів, що обираються радою
Глава 1. Голова, перший заступник, заступник голови обласної ради
Стаття 5.1.1. Відповідно до статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова обласної ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.
Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами четвертою та п'ятою статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.
Вибори голови ради здійснюються шляхом таємного голосування з будь-якої кількості запропонованих кандидатур.
Порядок проведення таємного голосування визначається цим Регламентом.
Стаття 5.1.2. Кандидатури для обрання на посаду голови обласної ради висуваються на сесії обласної ради. Висунення кандидатур може здійснюватися як відкрито, так і таємно.
Правом висунення кандидатур на посаду голови обласної ради користуються депутати обласної ради, депутатські групи та фракції.
Депутат обласної ради може висунути для обрання лише одну кандидатуру, в тому числі і свою.
При таємному висуненні депутату, який бере в ньому участь, видається бюлетень, у який він може вписати лише одне прізвище. Бюлетені, в яких буде записано більшу кількість кандидатур, визнаються недійсними.
Таємне висунення організовує лічильна комісія, яка передає список кандидатур головуючому на засіданні для повідомлення його обласній раді.
Рішення про процедуру висунення кандидатур на посаду голови обласної ради приймається обласною радою більшістю голосів депутатів, присутніх на засіданні.
По всіх висунутих кандидатурах, які дали згоду балотуватись, проводиться обговорення. Самовідвід приймається обласною радою без голосування.
Кожному з кандидатів надається можливість виступити на засіданні до голосування із своєю програмою.
Депутати обласної ради мають право задавати запитання кандидату, висловлювати свою точку зору по виголошеній ним програмі, агітувати "ЗА" чи "ПРОТИ" висунутої кандидатури.
На обговорення кожної кандидатури відводиться одна година сесійного часу, для виступу кандидата - до 20 хвилин. При необхідності за рішенням сесії час обговорення може бути продовженим.
Голова обласної ради вважається обраним, якщо в результаті таємного голосування за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради.
У разі, якщо з двох висунутих кандидатур жодна не набрала більше половини голосів від загального складу ради, проводиться висування інших кандидатур.
У разі, якщо на посаду голови обласної ради було висунено більше двох кандидатур і жодна з них не одержала кількості голосів, потрібної для обрання, відбувається повторне голосування по двох кандидатурах, які одержали найбільшу кількість голосів.
Голова ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
Про обрання голови обласної ради на сесії ради приймається рішення шляхом таємного голосування, яке підписують члени тимчасової президії, які почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради.
Стаття 5.1.3. У своїй діяльності голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.
При цьому повинно бути проведено обговорення, голові обласної ради має бути надано слово для виступу.
Звільнення особи з посади голови ради не має наслідком припинення нею повноважень депутата цієї ради.
Повноваження голови обласної ради також вважаються достроково припиненими без припинення повноважень депутата ради в разі:
1) звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови ради;
2) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених законом.
Зазначені повноваження голови обласної ради припиняються, а відповідна особа звільняється з посади голови ради з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
Голова ради звітує перед радою про свою діяльність по завершенню календарного року. Звіт голови ради повинен містити аналіз використання обласною радою коштів згідно з кошторисними призначеннями.
Стаття 5.1.4. Обласна рада обирає зі свого складу першого заступника, заступника голови обласної ради.
Кандидатури для обрання на посаду першого заступника, заступника голови обласної ради представляє раді її голова.
Перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Обраною вважається особа, яка одержала більше половини голосів депутатів від загального складу ради.
Якщо запропонована головою обласної ради кандидатура на посаду першого заступника, заступника голови ради не одержала необхідної кількості голосів, то голова подає на розгляд нову кандидатуру.
Порядок проведення таємного голосування щодо обрання першого заступника, заступника голови обласної ради визначається цим Регламентом.
Стаття 5.1.5. Повноваження першого заступника, заступника голови обласної ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням відповідної ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення їх повноважень може бути внесено на розгляд відповідної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.
Повноваження першого заступника, заступника голови обласної ради можуть також бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради в разі:
1) звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень заступника (першого заступника) голови ради;
2) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених законом.
Зазначені повноваження заступника (першого заступника) голови ради припиняються з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
У випадках, передбачених частинами третьою та четвертою статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідна особа звільняється з посади заступника (першого заступника) голови ради з дня припинення її повноважень.
Стаття 5.1.6. Перший заступник голови обласної ради здійснює повноваження голови відповідної ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов'язків з інших причин.
Заступник голови обласної ради здійснює повноваження першого заступника голови обласної ради, у тому числі передбачені частиною шостою статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за відсутності першого заступника голови обласної ради або неможливості виконання ним своїх обов'язків з інших причин.
Перший заступник, заступник голови обласної ради працюють у раді на постійній основі. На них поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» для голови ради.
Глава 2. Постійні та тимчасова контрольна комісії обласної ради
Обласна рада утворює та обирає з числа її депутатів постійні комісії ради, тимчасову контрольну комісію з питань приватизації, визначає їх перелік і кількісний склад. При потребі впродовж строку своїх повноважень обласна рада може утворювати нові або ліквідовувати існуючі постійні комісії, вносити зміни до їх складу.
Обласна рада може утворювати постійні комісії:
- з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю;
- з питань бюджету, фінансів та цінової політики;
- з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області;
- з питань промисловості, транспорту, зв’язку, паливно-енергетичного комплексу, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства;
- з питань охорони здоров’я людини;
- з питань духовності, релігій, освіти і науки, культури, засобів масової інформації;
- з питань екології, раціонального використання природних ресурсів;
- з питань соціального захисту населення, трудових ресурсів та з питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин;
- з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму;
- з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій;
- інші комісії.
Постійні комісії є органами обласної ради, що обираються радою з числа її депутатів на строк повноважень ради у складі голови і членів комісії. Пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради, їх голів вносить голова обласної ради. Питання обрання заступника голови комісії, її секретаря та всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною постійною комісією.
Склад постійних комісій обласної ради формується на пропорційній основі відповідно до числа депутатів, які представляють депутатські фракції та політичні партії, у кількості не менше 4-х та не більше 12-и осіб. В усіх інших випадках приймається окреме рішення ради.
При обранні постійних комісій обласної ради голосування проводиться в цілому по складу комісії або по кожній кандидатурі, або в іншому порядку за рішенням обласної ради.
До складу постійних комісій не можуть бути обрані голова, перший заступник, заступник голови обласної ради.
Перший заступник голови обласної ради згідно з розподілом обов’язків між головою, першим заступником та заступником голови обласної ради допомагає у роботі наступних постійних та інших комісій обласної ради:
1. Постійна комісія з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю.
2. Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та цінової політики.
3. Постійна комісія з питань промисловості, транспорту, зв’язку, паливно-енергетичного комплексу, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства.
4. Постійна комісія з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.
5. Постійна комісія з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій. 6.Тимчасова контрольна комісія з питань приватизації.
Заступник голови обласної ради згідно з розподілом обов’язків між головою, першим заступником та заступником голови обласної ради допомагає у роботі наступних постійних комісій обласної ради:
1. Постійна комісія з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.
2. Постійна комісія з питань охорони здоров’я людини.
3. Постійна комісія з питань духовності, релігій, освіти і науки, культури, засобів масової інформації.
4. Постійна комісія з питань екології, раціонального використання природних ресурсів.
5. Постійна комісія з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин.
6. Постійна комісія з питань соціального захисту населення, трудових ресурсів та питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Депутат може входити до складу тільки однієї постійної комісії обласної ради, де працює на громадських засадах.
За рішенням обласної ради голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики може працювати в раді на постійній основі.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Голова постійної комісії:
- організовує роботу комісії;
- скликає і веде засідання комісії;
- погоджує порядок денний засідання комісії і організовує підготовку необхідних матеріалів та проектів рішень комісії;
- дає доручення членам комісії, викликає їх для роботи по підготовці питань, внесених на розгляд комісії, участі в робочих комісіях;
- організовує роботу по виконанню рішень комісії;
- інформує голову ради про прийняті рішення комісії, а також про вжиті заходи по реалізації цих рішень.
При необхідності обласна рада може створювати тимчасові контрольні комісії ради. Порядок діяльності тимчасової контрольної комісії, назва, завдання, персональний склад та строк її повноважень визначаються рішеннями ради.
Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.
Рішення про утворення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
Глава 3. Колегія обласної ради
Обласна рада може утворити колегію (президію) обласної ради.
Колегія обласної ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції та рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради.
До складу колегії обласної ради входять голова ради, його заступники, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій. Колегія обласної ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
Колегія обласної ради діє на основі Положення про неї, що затверджується радою.
Глава 4. Виконавчий апарат обласної ради
Обласна рада за поданням її голови утворює виконавчий апарат ради, затверджує його структуру і чисельність, витрати на утримання.
Виконавчий апарат ради здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню обласною радою взаємодії і зв'язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування.
Виконавчий апарат обласної ради за посадою очолює голова обласної ради.
Розділ VI. Проходження служби в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування
у виконавчому апараті обласної ради
Стаття 6.1. Кадрова робота у виконавчому апараті обласної ради спрямовується на комплексне вирішення питання щодо комплектування органу місцевого самоврядування висококваліфікованими і компетентними кадрами.
Стаття6.2. Прийняття на службу в органах місцевого самоврядування у виконавчому апараті обласної ради та звільнення зі служби здійснюється відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 6.3. Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Стаття 6.4. За рішенням обласної ради у виконавчому апараті обласної ради створюється кадровий резерв для зайняття посад і просування по службі, який затверджується головою обласної ради. Порядок формування та ведення кадрового резерву посадових осіб визначається обласною радою шляхом прийняття рішення ради відповідно до Примірного порядку формування кадрового резерву, який розробляється та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 6.5. З метою оцінки ділових та професійних якостей, а також кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, крім осіб, зазначених у частині другій статті 17 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування один раз на 4 роки підлягають атестації. Атестація у виконавчому апараті обласної ради проводиться відповідно до статті 17 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Положення про проведення атестації, затвердженого головою обласної ради відповідно до Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Стаття 6.6. В разі внесення змін до чинного законодавства, яке регламентує порядок проходження служби в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування, виконавчий апарат обласної ради та його посадові особи керуються відповідними нормативно-правовими актами України».
РОЗДІЛ VIІ. Опублікування та реалізація рішень обласної ради
Стаття 7.1. Рішення обласної ради розміщуються на офіційному веб-сайті обласної ради. Окремі рішення за рішенням сесії обласної ради відповідно до вимог чинного законодавства публікуються в газеті «Волинь-нова» та інших засобах масової інформації, з якими укладено обласною радою договори про висвітлення діяльності Волинської обласної ради, передаються по радіо, транслюються по телебаченню, а також доводяться до відома населення депутатами обласної ради під час зустрічей з виборцями.
Депутати мають право обнародувати матеріали і рішення, підготовлені від їх імені, інформацію про свою діяльність на офіційному веб-сайті обласної ради. Розміщують цю інформацію на офіційному веб-сайті обласної ради працівники виконавчого апарату обласної ради.
Депутат обласної ради має право розміщувати інформацію про свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства у засобах масової інформації області, з якими укладено обласною радою договори про висвітлення діяльності Волинської обласної ради.
Стаття 7.2. Рішення обласної ради надсилаються виконавцям, відповідним органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємствам, об'єднанням, організаціям, установам різних форм власності, службовим особам і офіційно оприлюднюються не пізніш як у 10-денний строк після їх прийняття шляхом розміщення на офіційному веб-сайті обласної ради, шляхом опублікування у пресі, передачі по радіо, телебаченню, оголошення на зборах трудових колективів, громадян за місцем проживання та іншими формами.
Рішення обласної ради набирають чинності з моменту їх прийняття, а рішення нормативно-правового характеру - з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Стаття 7.3. Контроль за виконанням рішень обласної ради організовує та забезпечує голова ради через комісії та депутатів обласної ради.
Розділ VІІІ. Порядок проведення сесійних слухань в обласній раді
Стаття 8.1. Сесійні слухання проводяться з метою вивчення актуальних питань життя області.
Сесійні слухання проводяться не рідше одного разу в квартал, як правило, у дні тижня, що відводяться для роботи сесії обласної ради.
Стаття 8.2. Пропозиція щодо проведення сесійних слухань може бути внесена на основі рішення, прийнятого комісією обласної ради з відповідного питання, у вигляді проекту рішення обласної ради, в якому має визначатися тема сесійних слухань та дата їх проведення. Для обговорення на сесійних слуханнях може бути запропоновано лише одне тематичне питання.
Питання про проведення сесійних слухань включається до порядку денного сесії обласної ради без голосування.
Стаття 8.3. Рішення про тему, день та час проведення сесійних слухань приймається обласною радою на попередній сесії. У рішенні обласної ради про проведення сесійних слухань також зазначаються комісія чи комісії, які здійснюють підготовку до проведення сесійних слухань, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, об’єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, посадові особи, які мають подати до обласної ради необхідні інформаційно-аналітичні матеріали та підготувати доповідь з питання, що розглядається на сесійних слуханнях, порядок їх висвітлення у засобах масової інформації.
Рішення обласної ради про проведення сесійних слухань публікується в газеті "Волинь-нова" або в іншому обласному засобі масової інформації та розміщується на офіційному веб-сайті обласної ради у 10-денний строк після дня його прийняття.
Пропозиції про проведення сесійних слухань з питань, які вже були предметом обговорення обласної ради поточного скликання, можуть бути внесені не раніше ніж через рік після проведення попередніх сесійних слухань з відповідної теми.
Стаття 8.4. Для участі в сесійних слуханнях в обласній раді запрошуються представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших об'єднань громадян, наукових установ, представники громадськості, які виявили бажання взяти в них участь і подали не пізніш як за шість днів відповідну заявку до комісії, що проводить підготовку до слухань.
Комісія, яка здійснює підготовку до проведення сесійних слухань, або відповідальний працівник виконавчого апарату обласної ради за організацію роботи комісії, за дорученням комісії, формує список запрошених осіб на сесійні слухання, порядок проведення сесійних слухань та черговість виступів їх учасників. Список запрошених осіб та порядок проведення сесійних слухань вносяться для погодження з головою обласної ради не пізніш як за три дні до їх проведення.
Не пізніш як за п'ять днів до проведення сесійних слухань виконавчий апарат обласної ради надає депутатам обласної ради аналітичні та довідкові матеріали з питання, що розглядатиметься на сесійних слуханнях. Інші учасники сесійних слухань отримують відповідні матеріали під час реєстрації.
Стаття 8.5. Сесійні слухання, як правило, проводяться в залі засідань обласної ради.
При необхідності можуть бути виїзні сесійні слухання в районах, містах області.
Сесійні слухання відкриває і веде голова обласної ради або заступник голови обласної ради.
Під час сесійних слухань заслуховуються доповіді з обговорюваної теми, відповіді на запитання та проводиться обговорення. Для доповіді відводиться до 30 хвилин, для відповідей доповідача на усні чи письмові запитання - до 10 хвилин.
У разі необхідності після доповіді та відповідей на запитання заслуховується співдоповідь представника комісії, відповідальної за підготовку проведення сесійних слухань, тривалістю до 15 хвилин, після чого співдоповідач протягом 10 хвилин відповідає на запитання.
Після заслуховування доповіді та співдоповіді, відповідей на запитання проводиться загальне обговорення, на яке відводиться до 30 хвилин. Виступаючим в обговоренні для виступу надається до п'яти хвилин. У разі необхідності головуючим на засіданні може бути прийнято рішення про продовження обговорення.
Після завершення обговорення питання головуючий підбиває підсумки сесійних слухань.
Сесійні слухання протоколюються в установленому порядку. Ведення протоколу засідання ради здійснює виконавчий апарат обласної ради.
Сесійні слухання проводяться гласно і відкрито з можливою прямою радіотрансляцією, а в разі необхідності і телетрансляцією.
За результатами сесійних слухань обласна рада на пленарному засіданні приймає рішення, яким схвалює відповідні рекомендації.
Розділ ІХ. Прикінцеві положення
При потребі впродовж своїх повноважень обласна рада може вносити зміни та доповнення до цього Регламенту у зв'язку із можливими змінами у правових нормах прийнятих законів та підзаконних нормативно-правових актів, а також з інших підстав, передбачених чинним законодавством України.

