(затверджений рішенням обласної ради від 23.06.2006 № 3/8зі змінами внесеними рішеннями обласної ради від 27.03.2007 № 10/4 «Про доповнення абзацу 2 статті 2.7.1, статті 2.7.10 Глави 7 Регламенту обласної ради»,від 27.03.2007 № 10/5 «Про доповнення абзацу 1 статті 2.2.2 Глави 2 Регламенту обласної ради», від 23.12.2008 №25/24 «Про внесення змін та доповнень до Регламенту обласної ради п’ятого кликання, затвердженого рішенням обласної ради від 23.06.2006 № 3/8)
Стаття 1.1. Волинська обласна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст області, і відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наділяється власними повноваженнями, у межах яких діє самостійно.
Стаття 1.2. Порядок діяльності обласної ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", іншими законодавчими і нормативними актами та цим Регламентом.
Стаття 1.3. Загальний склад обласної ради визначається радою відповідно до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" і становить 80 рівних у своїх правах депутатів.
Стаття 1.4. Обласна рада вважається правомочною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Стаття 1.5. Рішення обласної ради, прийняті у межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території області органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 1.6. Регламент Волинської обласної ради (далі - Регламент) є документом, обов'язковим для виконання обласною радою, який встановлює порядок скликання і проведення сесій обласної ради, процедуру окремих видів діяльності обласної ради, депутатів, посадових осіб ради та її виконавчого апарату.
Стаття 1.7. Регламент обласної ради затверджується обласною радою не пізніше, як на другій сесії ради. Зміни і доповнення до Регламенту вносяться на пленарному засіданні обласної ради.
Стаття 1.8. Сесії обласної ради проводяться, як правило, у сесійному залі обласної ради, облаштованому державною та обласною символікою (герб, прапор тощо). В окремих випадках можливе проведення виїзних засідань сесії ради. Вони відкриваються та закриваються виконанням Державного Гімну України. Сесії ради проводяться гласно, широко висвітлюються місцевими засобами масової інформації, а рішення нормативно-правового характеру та про обласний бюджет публікуються у газетах "Волинь" або в іншому обласному засобі масової інформації. Матеріали сесій доводяться до відома рад усіх рівнів через друковане видання "Вісник обласної ради". На сесії обласної ради запрошуються народні депутати України від Волині, керівництво обласної державної адміністрації, а при необхідності - депутати інших місцевих рад, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, трудових колективів різних форм власності, територіальних громад, політичних партій і засобів масової інформації з правом дорадчого голосу.
Запрошення для участі у роботі сесії здійснює голова обласної ради. Голова обласної ради має право запрошувати у робочу президію сесійного засідання ради голову обласної державної адміністрації. Постійні комісії ради мають право вносити пропозиції щодо запрошених на сесію. Запрошеним надаються місця в окремому секторі залу.
Запрошені на сесію не повинні висловлювати свого ставлення до виступів аплодисментами, вигуками та іншими діями.
Депутатам обласної ради надається пріоритет у виступах перед запрошеними на сесію.
Стаття 1.9. Акредитація представників засобів масової інформації здійснюється шляхом реєстрації на підставі офіційного подання керівника засобу масової інформації до обласної ради або рекомендації професійного об'єднання журналістів.
Допуск акредитованих журналістів та технічних працівників до сесійної зали відбувається на підставі видання їм виконавчим апаратом обласної ради запрошень.
Акредитація журналіста або технічного працівника засобу масової інформації може бути припинена за рішенням сесії обласної ради у випадку перевищення журналістом своїх прав і невиконання обов'язків, передбачених діючим законодавством України. Письмове повідомлення із зазначенням підстав припинення акредитації одночасно видається журналісту і надсилається до засобу масової інформації, в якому він працює.
Журналіст, технічний працівник, редакція засобу масової інформації, який вони представляють, можуть оскаржити це рішення в судовому порядку.
Стаття 2.1.1. Обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних та інших комісій ради.
Стаття 2.1.2. Першу сесію обласної ради скликає і веде (до виборів голови обласної ради) голова обласної виборчої комісії. Він інформує раду про підсумки виборів депутатів обласної ради і визнання їх повноважень. Наступні сесії обласної ради скликаються головою ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. У разі немотивованої відмови голови обласної ради або неможливості ним скликати сесію ради, сесія скликається заступником голови обласної ради.
Сесія обласної ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або голови обласної державної адміністрації. Якщо в цьому випадку голова, заступник голови обласної ради у двотижневий строк не скликають сесію, то вона може бути скликана депутатами обласної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Стаття 2.1.3. На сесії обласної ради можуть розглядатись і вирішуватись питання, віднесені до її відання Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами. На першій сесії обирається голова обласної ради.
Проводити сесійні слухання з актуальних питань життя області не рідше одного разу у квартал. На ці слухання запрошувати широку громадськість. За наслідками слухань приймаються рішення ради.
Стаття 2.1.4. Розпорядження голови обласної ради про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Стаття 2.2.1. Пропозиції щодо питань на розгляд обласної ради можуть вноситися головою, постійними комісіями, депутатськими групами і фракціями, депутатами ради, головою обласної державної адміністрації, загальними зборами громадян не пізніш як за 15 днів до початку проведення сесії, а матеріали, що вносяться на розгляд постійних комісій, не пізніше як за 5 днів до їх засідання.
Стаття 2.2.2. Порядок підготовки і розгляду питань визначається обласною радою. Всі подані пропозиції з питань, що вносяться на розгляд ради, які відповідають чинному законодавству України, включаються до проекту порядку денного сесії обласної ради і ці питання доводяться до відома населення, передаються на розгляд постійним комісіям, повідомляються депутатам. Порядок денний і проект рішення з питань порядку денного узгоджується колегією обласної ради.
Обласна рада приймає рішення з питань порядку денного сесії.
Стаття 2.2.3. Пропозиції щодо внесення питань до порядку денного сесії подаються з супровідним листом і проектом рішення не пізніше як за 25 днів до відкриття чергової сесії, а у виняткових випадках, передбачених статтею 2.1.4 Регламенту - за три дні до відкриття сесії.
До проектів рішень повинні бути додані такі документи:
- клопотання керівника установи, організації, який вносить питання на розгляд сесії;
- аналітична довідка за підписом керівника структурного підрозділу облдержадміністрації, заступника голови облдержадміністрації, структурного підрозділу виконавчого апарату обласної ради, а також підписом керівника іншого органу виконавчої влади.
При розгляді питань порядку денного сесії, а також по внесених депутатами пропозиціях, головуючий може надавати протокольне доручення постійним комісіям обласної ради, керівникам структурних підрозділів виконавчого апарату обласної ради, обласній державній адміністрації, її відділам та управлінням. Протокольне доручення реєструється і надсилається виконавцям.
Стаття 2.2.4. Пропозиції до порядку денного, внесені пізніше зазначеного терміну, або під час сесії, вносяться до порядку денного наступної сесії обласної ради.
Стаття 2.2.5. Питання, що вносяться на розгляд обласної ради, готують постійні комісії, депутати, виконавчий апарат ради, спеціально створені комісії, обласна державна адміністрація, її відділи, управління, інші органи виконавчої влади, зацікавлені обласні підприємства, установи та організації різних форм власності.
Проекти рішень обласної ради і пропозиції до них попередньо розглядаються головою, постійними комісіями, колегією обласної ради.
При виробленні рішень беруться до уваги лише письмові пропозиції, що надійшли голові, постійним комісіям ради і були ними враховані або відхилені з тих чи інших причин.
Стаття 2.2.6. Проекти рішень, інші документи і матеріали з питань, що вносяться на розгляд ради, доводяться до відома депутатів не пізніш як за 5 днів до відкриття сесії.
Забороняється подавати на розгляд депутатів проекти документів і матеріали, в яких не зазначені прізвища і телефони їх авторів.
Депутат з питань, що плануються до розгляду на сесії, має право поширити через виконавчий апарат ради документ обсягом до 5 друкарських аркушів. Документ повинен бути зданим для розмноження не пізніше як за 3 дні до початку сесії.
Стаття 2.2.7. З метою вивчення і врахування громадської думки при підготовці проектів рішень ради з питань, що стосуються всього населення області, голова або відповідні постійні комісії ради звертаються до громадськості через обласні газету, телебачення і радіо з проханням подати свої пропозиції та зауваження з цього питання.
З найважливіших питань життя області за пропозицією територіальних громад рада приймає рішення щодо проведення консультативного опитування та референдуму.
Стаття 2.3.1. Обласна рада затверджує річний план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів (далі - план), який повинен містити визначення видів та назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.
Пропозиції щодо формування плану подаються обласній раді до 1 грудня поточного року.
План на наступний календарний рік затверджується на останній сесії обласної ради поточного року.
Затверджений план, а також зміни до нього, оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації, співзасновником (засновником) яких є обласна рада, або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці обласної ради в мережі Інтернет не пізніше як у 10-денний строк після його затвердження.
Якщо обласна рада готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого плану, то відповідні зміни до плану повинні бути внесені не пізніше 10-ти робочих днів з дня початку підготовки проекту або з дня внесення його на розгляд до обласної ради, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.
Планування діяльності обласної ради з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється в рамках підготовки та затвердження плану роботи та регламенту обласної ради.
Стаття 2.3.2. До кожного проекту регуляторного акта розробником додається аналіз регуляторного впливу.
У разі внесення на розгляд сесії обласної ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу постійна комісія обласної ради з питань місцевого самоврядування населення, розвитку територій, регуляторної політики та соціального розвитку села (далі - відповідальна постійна комісія) приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, які внесли цей проект.
Стаття 2.3.3. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації, співзасновником (засновником) яких є обласна рада, або шляхом розміщення на офіційній сторінці обласної ради в мережі Інтернет. Зміст повідомлення про оприлюднення проекту повинен відповідати її вимогам, визначеним статтею 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Стаття 2.3.4. Кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики та вимогам щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.
Відповідальна постійна комісія забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта у термін не більше 15-робочих днів з дня подання проекту.
Висновки відповідальної постійної комісії передаються для вивчення до постійної комісії (профільної), до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акта в обласній раді (головна постійна комісія за винятком випадків, коли відповідальна постійна комісія є головною постійною комісією.
При представленні на пленарному засіданні сесії ради проекту регуляторного акта голова відповідальної постійної комісії доповідає висновки цієї комісії про відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики та вимогам щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.
Стаття 2.3.5. Обласна рада забезпечує виконання заходів з відстеження результативності прийнятих регуляторних актів, готує звіт про відстеження результативності цих регуляторних актів та не пізніше як у 10-денний строк з дня підписання цього звіту оприлюднює його у друкованих засобах масової інформації, співзасновником (засновником) яких є обласна рада, або шляхом розміщення на офіційній сторінці в мережі Інтернет.
Стаття 2.3.6. Обласна рада заслуховує щорічний звіт голови ради про здійснення державної регуляторної політики виконавчим апаратом обласної ради.
Стаття 2.4.1. Сесія обласної ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
У разі відсутності встановленої кількості депутатів за розпорядженням голови ради проведення сесії переноситься на інший час. При цьому вживаються необхідні заходи щодо забезпечення кворуму депутатів.
Стаття 2.4.2. Питання про тривалість роботи сесії визначається радою. Ранкові сесійні засідання обласної ради, як правило, проводяться з 10 до 13 години з перервою на 20 хвилин, вечірні - з 14 до 19 години з двома перервами по 20 хвилин кожна.
На початку кожного робочого дня сесії відводиться час для оголошення депутатських запитань і депутатських запитів в межах ЗО хвилин.
Наприкінці кожного робочого дня сесії ЗО хвилин виділяється для обговорення питання "Різне". При необхідності по питаннях "Різне" приймаються рішення ради.
У разі необхідності обласна рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Стаття 2.4.3. Сесію відкриває і веде державною мовою голова обласної ради або його заступник.
Доповіді, співдоповіді, інформації, виступи та заяви виголошуються державною мовою.
У випадку, передбаченому частиною восьмою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, який входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів обласної ради, або голова постійної комісії, з ініціативи якої скликана сесія.
Обласна рада для ведення протоколу сесії обирає секретаріат сесії, для підготовки і редагування рішень ради в разі необхідності - редакційну комісію з числа депутатів ради.
Стаття 2.4.4. Головуючий на сесії надає слово для доповідей і виступів, вносить на голосування проекти рішень, оголошує за поданням секретаріату сесії списки осіб, які записалися до виступу через секретаріат або електронну систему голосування та інші матеріали, що надійшли на адресу сесії.
Запис до виступу проводиться у секретаріаті після оголошення головуючим питання, внесеного на обговорення. Головуючий за погодженням з обласною радою може визначати черговість виступаючих.
Стаття 2.4.5. Під час сесій головуючий забезпечує порядок у залі засідань, створює рівні можливості депутатам в обговоренні питань. Він не має права втручатися у виступи депутатів та коментувати їх.
Головуючий може позбавити виступаючого слова у випадках, коли він виступає не з питання, що обговорюється, або порушує норми депутатської етики. Якщо депутату попередньо робилося з цього приводу зауваження головуючим, то останній вправі позбавити його слова на період обговорення цього питання.
Головуючий має право брати участь у виступах в обговоренні питань на загальних засадах. На час свого виступу він доручає виконання обов'язків головуючого заступникові голови ради.
Стаття 2.4.6. Виступи депутатів виголошуються, як правило, через мікрофони, встановлені на робочих місцях депутатів, а за бажанням депутата з трибуни та біля встановлених у залі мікрофонів. З дозволу головуючого допускаються окремі репліки з місць.
Депутат, якому надано слово для виступу, повинен перед цим чітко назвати своє прізвище, політичну партію, блок, депутатську фракцію, групу, яку він представляє.
Для доповідей на сесії обласної ради надається до ЗО хвилин, для співдоповідей - до 15 хвилин. Для виступу в дебатах по доповідях і співдоповідях, а також для заключного слова надається до 7 хвилин, для повторних виступів, виступів по кандидатурах службових осіб та керівників органів ради, при постатейному обговоренні проектів рішень, з порядку ведення засідань, мотивів голосування, заяв, запитань, пропозицій, повідомлень та довідок - до 3 хвилин.
Головуючий може в необхідних випадках за згодою обласної ради шляхом голосування продовжити час для виступу. При обговоренні того чи іншого питання депутат має право брати слово не більше двох разів.
Депутат вправі у будь-який час попросити слова по процедурі ведення сесії.
Стаття 2.4.7. Дебати припиняються за рішенням ради, яке приймається більшістю від загальної кількості депутатів, присутніх на засіданні. Перед припиненням дебатів головуючий інформує депутатів про кількість записаних до виступу і число тих, хто виступив.
Після припинення дебатів доповідачі, співдоповідачі та представники депутатських груп та фракцій мають право виступити із заключним словом.
Стаття 2.5.1. На засіданні обласної ради промовець не повинен вживати образливі висловлювання та непристойні й лайливі слова, закликати до незаконних дій. Головуючий на засіданні має право попередити промовця про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припинити його виступ.
Якщо промовець перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова шляхом виключення мікрофону. Та частина виступу промовця, яка виголошена після позбавлення його слова, не включається до стенограми засідання.
Промовець може виступати лише з дозволу головуючого на засіданні.
Стаття 2.5.2. Під час засідання обласної ради депутати не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
Головуючий на засіданні продовжує час для виступу промовця на термін, на який його виступ було перервано, якщо це не пов'язано із застосуванням до промовця заходів впливу, передбачених цим Регламентом.
Стаття 2.5.3. Якщо депутат своєю поведінкою заважає проведенню засідання обласної ради, головуючий на засіданні попереджає його персонально і закликає до порядку.
Стаття 2.5.4. У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий може оголосити перерву або закрити засідання.
Стаття 2.6.1. На час сесії, засідань постійних та інших комісій ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених Законом випадках, депутат обласної ради звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок обласного бюджету.
Депутат зобов'язаний бути присутнім на кожній сесії, засіданні постійної та інших комісій ради і брати активну участь в їх роботі. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата в установленому законом порядку.
Депутат обласної ради має право ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на сесіях обласної ради, а також на засіданнях постійних та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Стаття 2.6.2. Депутату обласної ради забезпечується можливість активної участі в роботі сесії ради.
Він має право брати участь у дебатах, вносити в усній чи письмовій формі пропозиції, зауваження і поправки по суті обговорюваних на сесії питань, пропозицій тощо, персонального складу утворюваних обласною радою органів та кандидатур службових осіб, які обираються або призначаються обласною радою, ставити запитання, давати довідки, а також користується правами, визначеними статтею 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законодавчими актами України.
Кожна пропозиція депутата про внесення змін чи доповнень з питань, затверджених у порядку денному, та до проектів рішень по них повинна бути проголосована, якщо депутат наполягає на проведенні такого голосування. У разі необхідності, з метою запобігання прийняття пропозицій, що можуть суперечити чинному законодавству, головуючий може звернутися до керівника юридичного підрозділу виконавчого апарату обласної ради чи представників прокуратури області, галузевого управління облдержадміністрації, присутніх на сесії з проханням дати правову оцінку тій чи іншій пропозиції, внесеній депутатом.
Стаття 2.7.1. Обласна рада з питань, що розглядаються, приймає рішення відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.
Відкрите голосування здійснюється через електронну систему голосування, встановлену у сесійній залі з фіксацією результатів голосування кожного депутата або депутатськими посвідченнями у піднятій руці. За кожним депутатом закріплена персональна картка, яка містить особистий ідентифікаційний код, за допомогою якої здійснюється відкрите голосування. Персональні картки депутата повинні бути вставлені за напрямком стрілки в пульт голосування на закріпленому за депутатом робочому місці до початку роботи сесії.
На початку роботи сесії головуючий пропонує депутатам зареєструватися. На електронному табло починається 10-секундний відлік часу, протягом якого депутати, які беруть участь у роботі сесії, повинні натиснути кнопку на пульті робочого місця, під якою знаходиться напис "РЕЄСТРАЦІЯ", і таким чином зареєструватися. Ті депутати, які не встигли протягом вищезазначеного часу натиснути відповідну кнопку, відповідно не беруть участь в голосуванні і їх кнопки до наступної реєстрації не працюють. Кожний депутат, невпевнений у справності пульта голосування, має право вимагати перевірки його роботи.
Голосування з окремих питань здійснюється таким чином: на електронному табло починається 10-секундний відлік часу, протягом якого депутат має натиснути кнопку на пульті голосування.
На пульті голосування знаходяться три робочих кнопки:
- кнопка "ЗА / РЕЄСТРАЦІЯ" натискається під час проведення голосування, коли депутат "За", або під час проведення реєстрації;
- кнопка "УТРИМАВСЯ / ЗАПИС НА ВИСТУП" натискається під час проведення голосування, коли депутат голосує "Утримався", або під час проведення запису на виступ;
- кнопка "ПРОТИ /ВІДМОВА ВІД ВИСТУПУ" натискається під час проведення голосування , коли депутат голосує "Проти", або під час проведення запису на виступ, коли депутат відмовляється від раніше прийнятого рішення на виступ.
Натискування кнопок супроводжується включенням відповідних індикаторів. На табло виводиться загальний результат голосування, або інша інформація, що пов'язана з роботою сесії.
Стаття 2.7.2. Для проведення таємного голосування і визначення його результатів обласна рада відкритим голосуванням обирає з числа депутатів ради лічильну комісію. Кількість членів лічильної комісії визначається обласною радою.
До лічильної комісії не можуть входити депутати, кандидатури яких висунуті до складу керівництва органів, що обираються.
Лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника голови і секретаря комісії.
Рішення лічильної комісії про результати таємного або поіменного голосування приймається більшістю голосів членів комісії.
Стаття 2.7.3. Бюлетені для таємного голосування виготовляються лічильною комісією за встановленими нею зразками.
До бюлетеня для таємного голосування по виборах службових осіб або до складу органів, що обираються обласною радою, включаються всі висунуті кандидатури. У бюлетені в алфавітному порядку зазначаються прізвища, ім'я та по батькові кожного кандидата.
Список кандидатур передається до лічильної комісії головуючим на засіданні.
Стаття 2.7.4. Час і місце проведення голосування, а також порядок організації голосування встановлюється лічильною комісією і доводиться нею до відома всіх депутатів.
Лічильна комісія перед початком голосування:
- організовує виготовлення бюлетенів для таємного голосування;
- перевіряє наявність кабін для таємного голосування;
- опечатує скриньки для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного додержання таємності голосування.
Стаття 2.7.5. Бюлетені для таємного голосування видаються депутату членами лічильної комісії за списком після пред'явлення посвідчення депутата обласної ради.
У списку депутатів про видачу бюлетенів для таємного голосування робиться відмітка і ставиться особистий підпис депутата.
Бюлетень для таємного голосування заповнюється депутатом в кабіні для таємного голосування. У бюлетені для таємного голосування депутат робить позначку «плюс» (+) або іншу, що засвідчує волевиявлення депутата, у квадраті навпроти прізвища кандидата (кандидатів), за якого (яких) він голосує. У разі, якщо депутат не підтримує кандидата (кандидатів) він робить відповідну позначку навпроти слів «Не підтримую кандидата (кандидатів)».
Стаття 2.7.6. Після закінчення голосування лічильна комісія розкриває скриньку для таємного голосування і підраховує голоси. Присутність сторонніх осіб при цьому не допускається.
Недійсними вважаються бюлетені, у яких депутат залишив без позначки усі квадрати, а також невстановленого зразка.
Обраною службовою особою вважається кандидат, який одержав більшість голосів депутатів від загального складу ради.
Обраними до складу органу, що обирається обласною радою, вважаються кандидати, які одержали більшість голосів депутатів від загального складу ради.
У випадку, коли кількість обраних осіб у складі органу, який обирається, виявиться меншою від встановленого для цього органу кількісного складу, то за рішенням обласної ради проводяться повторні вибори по обранню кандидатів, яких не вистачає до формування органу.
Якщо в результаті голосування окремі кандидати набрали однакову кількість голосів і це не дозволяє встановити обраного, то за рішенням обласної ради по цих кандидатах проводиться повторне голосування.
Стаття 2.7.7. Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписується усіма членами комісії. Результати голосування оформляються рішенням обласної ради, яке оголошується та підписується головою обласної ради (при обранні голови обласної ради на першій організаційній сесії – головою обласної виборчої комісії).
При обранні службових осіб або органів, які обираються обласною радою, лічильна комісія доповідає обласній раді результати голосування по кожній кандидатурі окремо.
Стаття 2.7.8. Таємне голосування проводиться обов'язково у випадках:
- обрання та звільнення голови, заступника голови обласної ради;
- прийняття рішення про недовіру голові обласної державної адміністрації;
- внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови обласної державної адміністрації.
Стаття 2.7.9. На сесії ради проводиться поіменне голосування за пропозицією будь-кого з депутатів, підтриманою не менш як 1/3 депутатів, присутніх на засіданні.
Стаття 2.7.10. Результати відкритого голосування роздруковуються працівниками служби комп’ютерного забезпечення діяльності ради і після закінчення пленарних засідань сесії обласної ради п’ятого скликання передаються в загальний відділ для зберігання разом з протоколом сесійних засідань.
Дані про відкрите голосування депутатів через електронну систему при прийнятті рішень на пленарних засіданнях сесій обласної ради п’ятого скликання зберігаються в електронному вигляді і надаються виконавчим апаратом обласної ради на вимогу депутата обласної ради з роздрукуванням результатів персонального голосування кожного депутата не пізніше, ніж протягом години з моменту відповідного звернення.
Стаття 2.8.1. Засідання обласної ради протоколюється. Ведення протоколу засідання ради здійснює виконавчий апарат обласної ради.
Стаття 2.8.2. Рішення обласної ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради після попереднього обговорення.
Вирішення процедурних питань, тобто таких, що не потребують прийняття рішень обласної ради, здійснюється простою більшістю голосів депутатів, присутніх на сесії.
Рішення на сесії може прийматись на основі загальної згоди. Воно вважається прийнятим, якщо жоден депутат не наполягає на проведенні голосування.
Стаття 2.8.3. Протокол та прийняті на сесії обласної ради рішення не пізніш, як у тижневий строк, повинні бути підписані головою обласної ради, при його відсутності - заступником голови ради, а у випадках, передбачених частинами сьомою та дев'ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Стилістичне редагування рішень проводиться з урахуванням зауважень і пропозицій депутатів головою обласної ради, а при його відсутності - заступником голови ради.
Винні у втручання в текст рішення ради, що суттєво змінило значення або зміст усього рішення чи одного з його пунктів, притягуються до суворої відповідальності - аж до звільнення з посади, яку вони займають.
Обласна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, котрі є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території області органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають в області. Рішення обласної ради не повинні суперечити Конституції або законам України та міжнародним правовим нормам.
Обласна рада повноважна прийняти рішення про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження обласної ради та її органів.
Стаття 3.1. Депутати обласної ради можуть об'єднуватись у групи та фракції.
Стаття 3.2. Депутатські групи можуть бути утворені в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів обласної ради, які виявили бажання увійти до її складу.
Депутатська група в обласній раді складається не менш як із п'яти депутатів.
Депутати обласної ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу.
Депутатська група реєструється обласною радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи і депутатів, які уповноважені представляти групу. Реєстрація депутатської групи проводиться шляхом прийняття протокольного рішення на пленарному засіданні обласної ради, на яке було внесено подання особи, яка очолює депутатську групу.
В разі вступу або виходу зі складу депутатської групи, яка зареєстрована в установленому законом порядку, депутат обласної ради подає письмову заяву на ім'я головуючого на пленарному засіданні.
Депутатська група приймає рішення самостійно простою більшістю голосів від загального складу депутатської групи.
Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень обласної ради.
Діяльність депутатської групи припиняється:
- у разі вибуття окремих депутатів обласної ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж передбачено регламентом обласної ради;
- після закінчення строку, на який депутати обласної ради об'єдналися в депутатську групу, або строку повноважень обласної ради.
Діяльність депутатської групи припиняється також у разі прийняття рішення про реорганізацію чи розпуск депутатської групи, яке подається головуючому та оголошується ним на пленарному засіданні ради.
Обласна рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп, координує їх роботу і може заслуховувати повідомлення про їх діяльність.
Стаття 3.3. Депутатські фракції.
Депутати обласної ради на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об'єднуватися у депутатські фракції з чисельністю не менше п'яти депутатів. До складу депутатської фракції можуть входити також позапартійні депутати обласної ради, які підтримують політичну спрямованість фракції. Депутатська фракція приймає рішення самостійно простою більшістю голосів від загального складу депутатської фракції.
Порядок вступу до фракції та виходу з неї визначається самою фракцією. Депутат обласної ради може входити до складу лише однієї фракції. Рішення про об'єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів обласної ради головуючим на пленарному засіданні ради.
Депутатська фракція реєструється обласною радою за поданням особи, яка очолює депутатську фракцію, до якого додається:
- підписане депутатами цієї фракції письмове повідомлення про утворення депутатської фракції із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності її членів та депутатів, які уповноважені представляти фракцію;
- рішення про створення депутатської фракції;
- протокол зборів депутатів обласної ради, на яких було прийняте рішення про створення депутатської фракції;
- рішення про обрання голови депутатської фракції та уповноважених представників, яке приймається простою більшістю голосів від загального складу депутатської фракції.
Реєстрація депутатської фракції проводиться шляхом прийняття протокольного рішення на пленарному засіданні обласної ради, на яке було внесено подання особи, яка очолює депутатську фракцію.
Діяльність депутатської фракції припиняється:
- у разі вибуття окремих депутатів обласної ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж передбачено регламентом обласної ради;
- у разі прийняття рішення самою фракцією простою більшістю голосів від загального складу фракції про реорганізацію чи розпуск депутатської фракції;
- після закінчення строку, на який депутати об'єдналися в депутатську фракцію, або строку повноважень обласної ради.
Депутат обласної ради в разі вступу або виходу зі складу депутатської фракції, яка зареєстрована в установленому законом порядку, подає письмову заяву на ім'я головуючого на пленарному засіданні обласної ради.
Організація діяльності депутатських фракцій покладається на голову обласної ради.
Стаття 3.4. Депутатські групи, фракції мають право:
- на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради;
- попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;
- на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
- здійснювати інші права, передбачені законами України.
Стаття 4.1. Депутатський запит — це підтримана на пленарному засіданні простою більшістю депутатів від загального складу ради вимога депутата до посадових осіб ради і її органів, керівників підприємств, установ й організацій незалежно від форм власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, також до голови обласної державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.
Стаття 4.2. Депутатське запитання — це засіб одержання депутатом обласної ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошене на сесії ради або дано депутату обласної ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
Стаття 4.3. Порядок розгляду депутатського запиту:
- депутатський запит може бути внесений депутатом обласної ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради;
- депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні ради;
- обласна рада може зобов'язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення по запиту депутата обласної ради;
- орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов'язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього обласній раді і депутату. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто в установлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити обласну раду та депутата обласної ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради.
- депутат обласної ради має право давати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/4 присутніх на сесії обласної ради.
Посадових осіб, до яких звернуто запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит обласною радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні обласної ради.
За результатами розгляду відповіді на депутатський запит обласна рада приймає відповідне рішення.
Стаття 4.4. Депутатська група чи фракція, з ініціативи якої розглядається питання, має право після припинення дебатів ставити питання про виступ свого представника, після чого йому надається слово.
За рішенням групи чи фракції депутатів обласної ради секретаріат сесії розповсюджує серед депутатів ради матеріали, підготовлені від групи чи фракції, як офіційний документ сесії обласної ради.
Стаття 4.5. Рішенням ради виконані депутатські запити знімаються з контролю або продовжуються терміни їх виконання.
До рішення ради додається повна інформація щодо розгляду запитів депутатів обласної ради.
Стаття 5.1.1. Відповідно до статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова обласної ради обирається радою з числа її депутатів у межах строку повноважень ради таємним голосуванням і виконує свої обов'язки до обрання голови ради нового скликання або звільнення його з посади обласною радою.
Вибори голови ради здійснюються шляхом таємного голосування з будь-якої кількості запропонованих кандидатур.
Порядок проведення таємного голосування визначається цим регламентом.
Стаття 5.1.2. Кандидатури для обрання на посаду голови обласної ради висуваються на сесії обласної ради. Висунення кандидатур може здійснюватися як відкрито, так і таємно.
Правом висунення кандидатур на посаду голови обласної ради користуються депутати обласної ради, депутатські групи та фракції.
Депутат обласної ради може висунути для обрання лише одну кандидатуру, в тому числі і свою.
При таємному висуненні депутату, який бере в ньому участь, видається бюлетень, у який він може вписати лише одне прізвище. Бюлетені, в яких буде записано більшу кількість кандидатур, визнаються недійсними.
Таємне висунення організовує лічильна комісія, яка передає список кандидатур головуючому на засіданні для повідомлення його обласній раді.
Рішення про процедуру висунення кандидатур на посаду голови обласної ради приймається обласною радою більшістю голосів депутатів, присутніх на засіданні.
По всіх висунутих кандидатурах, які дали згоду балотуватись, проводиться обговорення. Самовідвід приймається обласною радою без голосування.
Кожному з кандидатів надається можливість виступити на засіданні до голосування із своєю програмою.
Депутати обласної ради мають право задавати запитання кандидату, висловлювати свою точку зору по виголошеній ним програмі, агітувати "ЗА" чи "ПРОТИ" висунутої кандидатури.
На обговорення кожної кандидатури відводиться одна година сесійного часу, для виступу кандидата - до 20 хвилин. При необхідності за рішенням сесії час обговорення може бути продовженим.
Голова обласної ради вважається обраним, якщо в результаті таємного голосування за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради.
У разі, якщо з двох висунутих кандидатур жодна не набрала більше половини голосів від загального складу ради, проводиться висування інших кандидатур.
У разі, якщо на посаду голови обласної ради було висунено більше двох кандидатур і жодна з них не одержала кількості голосів, потрібної для обрання, відбувається повторне голосування по двох кандидатурах, які одержали найбільшу кількість голосів.
Голова обласної ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
Про обрання голови обласної ради на сесії ради приймається рішення, яке підписує особа, яка вела засідання ради, або голова обласної територіальної виборчої комісії.
Стаття 5.1.3. У своїй діяльності голова обласної ради є підзвітним раді і може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування.
Питання про звільнення голови обласної ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менше третини депутатів від загального складу ради.
При цьому повинно бути проведено обговорення, голові обласної ради має бути надано слово для виступу.
Дострокове припинення повноважень голови обласної ради або прийняття його відставки може бути проведено обласною радою за проханням самого голови або у зв'язку з іншими обставинами, передбаченими статтею 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Про дострокове припинення повноважень голови ради на сесії обласної ради приймається рішення.
Стаття 5.1.4. Обласна рада обирає зі свого складу заступників голови обласної ради.
Кандидатури для обрання на посаду заступників голови обласної ради представляє раді її голова.
Обрання заступників голови обласної ради проводиться шляхом таємного голосування. Обраною вважається особа, яка одержала більше половини голосів депутатів від загального складу ради.
Якщо запропонована головою обласної ради кандидатура на посаду заступника голови ради не одержала необхідної кількості голосів, то голова обласної ради подає на розгляд нову кандидатуру.
Заступники голови обласної ради здійснюють свої повноваження до обрання заступників голови обласної ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень.
Заступник голови обласної ради може бути звільнений з посади за рішенням ради, яке приймається шляхом таємного голосування. Питання про його звільнення може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.
Заступники голови обласної ради працюють на постійній основі. На них поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені для голови ради.
Глава 2. Постійні та тимчасова контрольна комісії обласної ради
Обласна рада утворює та обирає з числа її депутатів постійні комісії ради, тимчасову контрольну комісію з питань приватизації, визначає їх перелік і кількісний склад. При потребі впродовж строку своїх повноважень обласна рада може утворювати нові або ліквідовувати існуючі постійні комісії, вносити зміни до їх складу.
Обласна рада може утворювати постійні комісії:
- з питань депутатської діяльності, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю;
- з питань бюджету, фінансів, цінової політики та використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області;
- з питань паливно-енергетичного комплексу та енергозберігаючих технологій;
- з питань здоров’я людини, охорони материнства і дитинства;
- з питань духовності, культури, релігій, засобів масової інформації, зв’язків з громадськими організаціями і політичними партіями;
- з питань освіти і науки;
- з питань екології, раціонального використання природних ресурсів;
- з питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надзвичайних ситуацій;
- з питань сільського господарства, продовольства, інвестування села та земельних відносин;
- з питань архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства;
- з питань соціального захисту населення, ветеранів-пенсіонерів, трудових ресурсів;
- з питань місцевого самоврядування населення, розвитку територій та соціального розвитку села;
- з питань молодіжної політики, спорту та туризму
- з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій;
- з питань промисловості, транспорту, енергетики та зв’язку.
Постійні комісії є органами обласної ради, що обираються радою з числа її депутатів на строк повноважень ради у складі голови і членів комісії. Пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради, їх голів вносить голова обласної ради. Питання обрання заступника голови комісії, її секретаря та всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною постійною комісією.
Склад постійних комісій обласної ради формується на пропорційній основі відповідно до числа депутатів, які представляють депутатські фракції та політичні партії (блоки), у кількості не більше 7 - ми осіб. В усіх інших випадках приймається окреме рішення ради.
При обранні постійних комісій обласної ради голосування проводиться в цілому по складу комісії або по кожній кандидатурі, або в іншому порядку за рішенням обласної ради.
До складу постійних комісій не можуть бути обрані голова, заступники голови обласної ради.
Депутат може входити до складу тільки однієї постійної комісії обласної ради, де працює на громадських засадах.
За рішенням обласної ради голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області може працювати в раді на постійній основі.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Голова постійної комісії:
- організовує роботу комісії;
- скликає і веде засідання комісії;
- погоджує порядок денний засідання комісії і організовує підготовку необхідних матеріалів та проектів рішень комісії;
- дає доручення членам комісії, викликає їх для роботи по підготовці питань, внесених на розгляд комісії, участі в робочих комісіях;
- організовує роботу по виконанню рішень комісії;
- інформує голову ради про прийняті рішення комісії, а також про вжиті заходи по реалізації цих рішень.
При необхідності обласна рада може створювати тимчасові контрольні комісії ради, визначати їх назву, завдання та персональний склад.
Обласна рада може утворити президію (колегію) ради.
Колегія обласної ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції та рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради.
До складу колегії обласної ради входять голова ради, його заступники, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій. Колегія обласної ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
Колегія обласної ради діє на основі Положення про неї, що затверджується радою.
Обласна рада за поданням її голови утворює виконавчий апарат ради, затверджує його структуру і чисельність, витрати на утримання.
Виконавчий апарат ради здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню обласною радою взаємодії і зв'язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування.
Виконавчий апарат обласної ради за посадою очолює голова обласної ради.
Стаття 6.1. Матеріали сесії обласної ради публікуються в обласних газетах, передаються по радіо, транслюються по телебаченню, а також доводяться до відома населення депутатами обласної ради під час зустрічей з виборцями.
Депутати мають право обнародувати матеріали і рішення, підготовлені від їх імені, інформацію про свою діяльність у засобах масової інформації області.
Стаття 6.2. Рішення обласної ради надсилаються виконавцям, відповідним органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємствам, об'єднанням, організаціям, установам різних форм власності, службовим особам і офіційно оприлюднюються не пізніш як у 10-денний строк після їх прийняття шляхом опублікування у пресі, передачі по радіо, телебаченню, оголошення на зборах трудових колективів, громадян за місцем проживання та іншими формами.
Рішення обласної ради набирають чинності з моменту їх прийняття, а рішення нормативно-правового характеру - з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Стаття 6.3. Контроль за виконанням рішень обласної ради організовує та забезпечує голова ради через комісії та депутатів обласної ради.
Стаття 7.1. Сесійні слухання проводяться з метою вивчення актуальних питань життя області.
Сесійні слухання проводяться не рідше одного разу в квартал, як правило, у дні тижня, що відводяться для роботи сесії обласної ради.
Стаття 7.2. Пропозиція щодо проведення сесійних слухань може бути внесена на основі рішення, прийнятого комісією обласної ради з відповідного питання, у вигляді проекту рішення обласної ради, в якому має визначатися тема сесійних слухань та дата їх проведення. Для обговорення на сесійних слуханнях може бути запропоновано лише одне тематичне питання.
Питання про проведення сесійних слухань включається до порядку денного сесії обласної ради без голосування.
Стаття 7.3. Рішення про тему, день та час проведення сесійних слухань приймається обласною радою не пізніш як за 30 днів до їх проведення. У рішенні обласної ради про проведення сесійних слухань також зазначаються комісія чи комісії, які здійснюють підготовку до проведення сесійних слухань, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, об’єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, посадові особи, які мають подати до обласної ради необхідні інформаційно-аналітичні матеріали та підготувати доповідь з питання, що розглядається на сесійних слуханнях, порядок їх висвітлення у засобах масової інформації.
Рішення обласної ради про проведення сесійних слухань публікується в газеті "Волинь" або в іншому обласному засобі масової інформації та розміщується на офіційному веб-сайті обласної ради у 10-денний строк після дня його прийняття.
Пропозиції про проведення сесійних слухань з питань, які вже були предметом обговорення обласної ради поточного скликання, можуть бути внесені не раніше ніж через рік після проведення попередніх сесійних слухань з відповідної теми.
Стаття 7.4. Для участі в сесійних слуханнях в обласній раді запрошуються представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших об'єднань громадян, наукових установ, представники громадськості, які виявили бажання взяти в них участь і подали не пізніш як за шість днів відповідну заявку до комісії, що проводить підготовку до слухань.
Комісія, яка здійснює підготовку до проведення сесійних слухань, або відповідальний працівник виконавчого апарату обласної ради за організацію роботи комісії, за дорученням комісії, формує список запрошених осіб на сесійні слухання, порядок проведення сесійних слухань та черговість виступів їх учасників. Список запрошених осіб та порядок проведення сесійних слухань вносяться для погодження з головою обласної ради не пізніш як за три дні до їх проведення.
Не пізніш як за п'ять днів до проведення сесійних слухань виконавчий апарат обласної ради надає депутатам обласної ради аналітичні та довідкові матеріали з питання, що розглядатиметься на сесійних слуханнях. Інші учасники сесійних слухань отримують відповідні матеріали під час реєстрації.
Стаття 7.5. Сесійні слухання, як правило, проводяться в залі засідань обласної ради.
При необхідності можуть бути виїздні сесійні слухання в районах, містах області.
Сесійні слухання відкриває і веде голова обласної ради або заступник голови обласної ради.
Під час сесійних слухань заслуховуються доповіді з обговорюваної теми, відповіді на запитання та проводиться обговорення. Для доповіді відводиться до 30 хвилин, для відповідей доповідача на усні чи письмові запитання - до 10 хвилин.
У разі необхідності після доповіді та відповідей на запитання заслуховується співдоповідь представника комісії, відповідальної за підготовку проведення сесійних слухань, тривалістю до 15 хвилин, після чого співдоповідач протягом 10 хвилин відповідає на запитання.
Після заслуховування доповіді та співдоповіді, відповідей на запитання проводиться загальне обговорення, на яке відводиться до 30 хвилин. Виступаючим в обговоренні для виступу надається до п'яти хвилин. У разі необхідності головуючим на засіданні може бути прийнято рішення про продовження обговорення.
Після завершення обговорення питання головуючий підбиває підсумки сесійних слухань.
Сесійні слухання протоколюються в установленому порядку. Ведення протоколу засідання ради здійснює виконавчий апарат обласної ради.
Сесійні слухання проводяться гласно і відкрито з можливою прямою радіотрансляцією, а в разі необхідності і телетрансляцією.
За результатами сесійних слухань обласна рада на пленарному засіданні приймає рішення, яким схвалює відповідні рекомендації.
При потребі впродовж своїх повноважень обласна рада може вносити зміни та доповнення до цього Регламенту у зв'язку із можливими змінами законодавчих, нормативних та інших актів тощо
